WYNIKI KONKURSU NA DYPLOM INŻYNIERSKI ROKU 2023 - PREZENTACJA PRAC NAGRODZONYCH

WYNIKI KONKURSU NA DYPLOM INŻYNIERSKI ROKU 2023 - PREZENTACJA PRAC NAGRODZONYCH


Poniżej prezentujemy prace nagrodzone w Konkursie na najlepszy dyplom inżynierski roku 2023.  Wydarzenie powstało z inicjatywy KNSA IX PIĘTRO i SARP ODDZIAŁ ŁODŹ.


KATEGORIA ARCHITEKTURA


1 MIEJSCE

Dembińska Natalia   Dom seniora w Łodzi, promotor: dr inż. arch. Joanna Borowczyk

Za sam wybór i opracowanie tematu niezwykle aktualnego i zgodnego z obecnymi potrzebami starzejącego się społeczeństwa, za dobrze dobraną lokalizację inwestycji dla celu jakiemu ma służyć, za czytelnie i poprawnie zaprojektowanie obiektu pod względem funkcjonalnym, skali i charakteru oraz technologii tego typu obiektu .

Sędziowie wysoko ocenili innowacyjne podejście w zakresie zastosowania wielu zamknietych  przestrzeni wspólnych, które umożliwiają wspólne spędzanie czasu osobom przebywającym w obiekcie oraz aktywizujących osoby starsze jak np. szklarnia, która umożliwia kontakt z przyrodą i pracami ogrodniczymi przez cały rok w prostej formie dobrze wkomponowanej w niełatwą przestrzeń zdominowaną przez podmiejskie domy mieszkalne.


WYRÓŻNIENIE
Sałaj Wiktoria  Świetlica wiejska w Barkowicach, gm. Sulejów, promotor: dr inż. arch. Renata Mikielewicz

Za interesującą koncepcję redefiniującą współczesnymi środkami archetypy zagrody i zabudowań wiejskich oraz czytelne i proste rozwiązanie funkcji, za dobre wpisanie w otaczający go teren poparte dokonaniem analiz i wyboru najwłaściwszego miejsca i formy. Praca pokazuje działanie integracyjne na rzecz lokalnej społeczności oraz osób przyjezdnych.


KATEGORIA URBANISTYKA


1 MIEJSCE

Stasiak Maria  Multifunctional public space - development of the area of the former factory named after Sz. Harnam "Rena-Kord" Multifunkcjonalna przestrzeń publiczna - zagospodarowanie terenu dawnej fabryki im. Sz. Harnama "Rena-Kord" promotor: dr hab. inż. arch. Małgorzata Hanzl

Nagroda  za wykorzystanie potencjału na połączenia trzech łódzkich parków: Parku Ocalałych, Parku Staromiejskiego i Helenowa. Autorka zaproponowała bardzo ciekawe założenie przestrzenne, wyróżniające pracę. Praca zawiera szereg szkiców i studiów poszukujących nowych przestrzeni w mieście, analizuje i definiuje możliwości połączenia rozdzielonej dzisiaj przestrzeni miejskiej , która na pewno stworzy silniejsze, oddziaływujące na siebie związki. Praca nie ogranicza się do projektu, zawiera ogólniejsze i szersze dyspozycje przestrzenne bez zdefiniowanych konkretnych rozwiązań dających pole różnym sposobom ich realizacji.


WYRÓŻNIENIE

Helińska Daria Koncepcja zagospodarowania terenów zieleni i poprzemysłowych na terenie Zgierza z uwzględnieniem rzeki Bzury, promotor: dr inż. arch. Robert Warsza

Choć praca konwencjonalna w formie (co nie jest zarzutem) , fantastycznie pokazuje rzemiosło urbanistyczne: analiza, wytyczne i twórczy efekt końcowy. „Konwencjonalność” formy pracy nie wykluczyło zauważenia wielu ciekawych aspektów urbanistyki, w tym również dotychczasowych, niestety nieudanych prób rewitalizacji.


WYRÓŻNIENIE POZAREGULAMINOWE

Lipska Marta  Dostosowanie przestrzeni ogólnodostępnych do potrzeb osób starszych na przykładzie centrum Zgierza, promotor: dr hab. Ewa Klima prof. PŁ

Praca zyskała uznanie sędziów za zajęcie się jednym z aspektów jakości życia w mieście – czyli rosnącą potrzebą większej dostępności dla różnych grup odbiorców ze specjalnymi potrzebami (nie tylko tytułowymi ‘osobami starszymi’). Praca ma charakter ogólnego podejścia do tematu i nie można jej zakwalifikować ani do opcji urbanistycznej ani studialnej – praca daje rozwiązanie problemu ale niestety za mało w niej detalu urbanistycznego , który definiuje czy przestrzeń jest dostępna czy nie, przydałby się też trzeci wymiar.


KATEGORIA PRACA O ŁODZI

Najbardziej łódzki dyplom inżynierski - pracę Marii Stasiak cechuje niezwykła innowacyjność podejścia do projektowania urbanistycznego. Koncepcja wykorzystuje ślad koryta rzeki Łódki jako lejtmotywu wielofunkcyjnej przestrzeni publicznej. Łódzki fenomen –podziemna rzeka- odkryta i zakryta - służy tu do połączenia 3 łódzkich parków i ekspozycji pozostałości historycznych obiektów na terenie dawnej fabryki Biedermannów. Jest to czytelny autorski pomysł wynikający z analizy kontekstu urbanistycznego i historycznego. Projektantka wykorzystuje brawurowo teorie Gordona Cullena dotyczące multifunkcjonalnych przestrzeni miejskich. Dlatego jej Łódź ma inspirować, wzbudzać emocje zaskakiwać, ma służyć do spotkań w przestrzeni, gdzie każdy element ma znaczenie.


Dziękujemy firmom EKSA i MCKB za wsparcie orz Pani Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska za honorowy patronat.